İmplant eksik dişleri tamamlamak için çene kemiğine yerleştirilen bir tür vidadır. Bu vidalar titanyum adı verilen doku dostu bir materyalden imal edilir. Titanyumun doku ile uyumu ve kemiğe bağlanması çok iyidir. Yerleştirildikten sonra vücudun bir parçası haline gelir ve maksimum dayanıklılık gösterir.

İmplantlar tek diş eksikliklerinde komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan boşlukların doldurulmasına imkan sağladıkları gibi tam dişsizliklerde de bu implantlardan destek alınarak daha tutucu ve kullanımı rahat protezler yapılmasına olanak sağlar.

İmplant tedavisi, dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi diş hekimliğinde uygulanan tedavilerdeki gibi lokal anestezi veya hastanın isteği doğrultusunda sedasyon (uyku hali) altında  yapılır. Tedavi esnasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmemektedir. İmplant uygulaması sonrası planlanan implant üstü porselenler, hareketli protezler bir kaç seanslık ölçü işlemi sonrası hasta ve hekim beğenisine göre tamamlanmaktadır.

Bütün implantlar, materyal olarak titanyumdur. İmplantın teknolojisi, yüzey özelliği ve dizaynındadır. Kullanılan implantların markası da bu anlamda implantın kalitesini ön plana çıkardığından dolayı önemlidir. İmplant tedavisi basit uygulanabilir olmasıyla birlikte, implant uygulaması ve sonrasındaki protez yapım aşamaları komplike bir tedavidir.  Protez uzmanları ve çene cerrahları tarafından kemiğin durumu ve implantın ağız içindeki pozisyonu, ileri röntgen ve tekniklerle değerlendirilip uygulanmalıdır.
Tedavi tamamlandıktan sonra ağız hijyeni açısından bakımın eksiksiz olarak yapılması ve düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmesi, implantın uzun vadede sağlıklı bir şekilde kullanılmasını ve başarısını etkilemektedir.

İmplant yapımı için bir yaş sınırı yoktur. Yalnız genç bireylerde (kızlarda 18, erkeklerde 20) kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Erişkinlerde ise yaş sınırı yoktur. İmplant uygulanacak hastaların bazı kriterler uygun olması gerekmektedir. Bunlar; diş eksikliği olan bölgedeki kemiğin yapısı ve miktarı, hastanın ağız bakımının iyi olması, dişeti problemleri ve iyileşmeyi olumsuz etkileyecek bir sistemik hastalığının bulunmamasıdır.